Producenci
Zabawki czarno-białe dla noworodka. Dlaczego są dobre ? 0
Zabawki czarno-białe dla noworodka. Dlaczego są dobre ?

Zabawki czarno-białe dla noworodka. Dlaczego są dobre ? 

 

Gdy noworodek przychodzi na świat, jego oczy widzą bardzo niewyraźnie i plamki. Z czasem wzrok, przystosowywuje się do nowego otoczenia. Najlepszym stymulantem do rozwoju zmysłu wzroku dziecka są zabawki kontrastowe. 

Tylko takie czarno-białe zabawki niemowlę będzie widzieć wyraźnie. Niewykształcony jeszcze wzrok noworodka nie widzi kolorów, tylko kontrasty. Różne kolory zaczyna dopiero rozróżniać od 4 miesiąca życia. Dlatego dla noworodka najlepsze będą zabawki właśnie czarno-białe. 

Takie zabawki kontrastowe są najlepszym treningiem dla wzroku naszego małego dziecka. 

Wpływ zabawek czarno-białych na mózg dziecka

Kontrastowe obrazy, które dziecko jest w stanie zobaczyć, wzbudzają jego zainteresowanie i przyciągają uwagę na dłuższą chwilę. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta są w stanie skupić uwagę na przedmiocie średnio na 10 sekund. Badania wskazują, że już po tygodniu oglądania przez dziecko czarno-białych obrazków, zdolność skupienia uwagi wydłuża się nawet do 90 sekund! Dlaczego jest to tak ważne? Podczas skupiania uwagi na przedmiocie, zaczyna się proces, kiedy w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. Dochodzi wtedy do rozwoju mózgu!  (źródło: Dr. Ludington-Hoe, S., „How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books, 1985, strona. 74.)

Jakie zabawki będą najlepsze ? 

Książeczka kontrastowa

Bardzo popularne wśród rodziców są czarno-białe książeczki, które możemy stosować już od pierwszych dni życia maluszka. Takie książeczki mają proste wzory oraz najczęściej szeleszczące strony, dzięki czemu będziemy pobudzać również słuch naszego dziecka. Dodatkowo można się zaopatrzyć także w poręczne karty obrazkowe, które ustawiamy w dowolnym miejscu w zasięgu oczu maluszka (warto pamiętać, że noworodek widzi przedmioty do 30 cm od jego wzroku) albo zawieszamy na karuzeli.

Idealną propozycją dla maluszka może być także karuzela w kontrastowych kolorach zawieszona nad łóżeczkiem dziecka. Bardzo dobry sposób na pobudzanie wzroku oraz ciekawości dziecka, ponieważ noworodek widzi tylko na odległość do 30 cm. Tak samo sprawdzą się różne zawieszki na gondolę podczas spacerów.

Świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju zabawki sensoryczne np. kostki ze względu na swój kształt, będą również rozwijać widzenie przestrzenne oraz dodatkowo stymulować zmysł dotyku dziecka. 

Mata czarno-biała

Nie możemy również zapomnieć o macie edukacyjnej. Na takiej macie nasz maluszek może sobie ćwiczyć przewroty na boczek, na brzuszek, próbować sięgnąć rączką różnych zawieszek poprzypinanych do maty. Może trenować podnoszenie główki dzięki czemu dziecko będzie wzmacniać mięśnie kręgosłupa oraz masować sobie brzuszek, co może prowadzić do zmniejszenia ilości występowania kolek u dziecka. 

 

Jednak co za dużo to nie zdrowo. Zbyt dużo bodźców wokół dziecka może je rozdrażnić i sprawić, że będzie zmęczone, bardziej płaczliwe oraz nerwowe. Nie ma sensu więc kupowania dużej ilości zabawek na początku, gdyż w łatwy sposób możemy przebodźcować nasze dziecko. Wszystko należy robić z umiarem. 

czytaj całość »
Rola zabawek w życiu dziecka 0

Rola zabawek w życiu dziecka

 

Rolą rodzica w stosunku do swojego dziecka jest niewątpliwie opieka nad nim, zapewnienie mu bezpieczeństwa i przyjaznego środowiska. 

Jednak nie mniej ważną rolą rodziców jest również stworzenie warunków stymulujących ich rozwój. 

Takimi warunkami mogą być przedszkola, żłobki, środowisko otoczenia jak i zabawki.

Wpływ zabawek na mózg dziecka

Faktem jest w zabawki odgrywają dużą rolę wychowawczą u dzieci. Bawiąc się, dziecko uaktywnia swoje zmysły oraz mózg. Zabawki działają na jego wyobraźnię i myślenie. W trakcie zabawy uaktywnia się umysł dziecka, dzięki czemu pobudzają się szare komórki. 

Im częściej go „trenujemy”, tzn. stymulujemy do działania, tym większe „ciężary” intelektualne jest w stanie podnosić mózg dziecka. 

Zabawka inspiruje zabawę i pobudza aktywność umysłową oraz emocjonalną. Stwarza możliwość do poszerzania wiedzy o otaczającym świecie, stając się nieodłącznym elementem zabawy.

Wpływ zabawek na rozwój dziecka

Nauka przez zabawę. Dzieci znacznie szybciej i łatwiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Jednak aby tak było, zabawka musi być odpowiednio dobrana do wieku i rozwoju naszego dziecka.

Może się to wydawać mało istotne, ale zabawki powinny być w domu w jednym miejscu i po zabawie odstawiane na swoje miejsce. Działa tutaj rola dydaktyczne, ucząca dzieci porządku i systematyczności. 

W pierwszych latach życia to przede wszystkim zabawy manipulacyjne (wkładanie mniejszych przedmiotów w większe, otwieranie i zamykanie, nawlekanie i piętrzenie itd.). Zabawy takie wyrabiają sprawność dłoni i palców, koordynację ruchów, pomagają dziecku poznać różne cechy przedmiotów - wielkość, ciężar, kształt, rodzaj powierzchni itd. 

Następnie, dziecko przechodzi do zabaw manipulacyjno - konstrukcyjnych. Należy wtedy dostarczać dziecku zabawki o wzrastającym stopniu trudności. Łatwe tego typu zabawki to krążki nawlekane na kołek, trudniejsze to np. plastikowe klocki Lego (Duplo) dla maluchów, które przeznaczone są już od 18 miesiąca życia.

Musimy również pamiętać o zabawkach pobudzających rozwój ruchowy - piłki, rowerki itd., oraz o zabawkach pobudzających rozwój intelektualny (układanki, loteryjki, dobieranki). Zabawki te należy kupować od najmniejszego stopnia trudności do największego i dawać je dziecku stopniowo, ponieważ, zbyt łatwe zadania dziecko nudzą, a zbyt trudne zniechęcają.

Zabawki które mają ogromny wpływ na rozwój uczuciowy dziecka i jego zachowania społeczne to lalki i ich gospodarstwa. Takie zabawki odgrywają dużą rolę w wychowaniu dziecka pozwalające mu naśladować życie w domu rodzinnym.

Niezależnie od wieku należy pamiętać o książeczkach i wspólnym czytaniu. Kontakt z książką wzbogaca wiedzę o świecie, uczy wielu nowych słów i rozwija wyobraźnię. Ponadto wspólne spędzony czas na czytaniu z dzieckiem wzmacnia więź w relacji dziecko-rodzic.

Zabawki spełniające różne role wymienione w tym artykule można znaleźć np. na tej stronie internetowej.

Zadbaj o prawidłowy rozwój swojego dziecka.

czytaj całość »
Zabawki interaktywne - dlaczego są dobre w rozwoju naszego dziecka 0

 

Zabawki interaktywne - dlaczego są dobre w rozwoju naszego dziecka  

 

Może nam się tylko wydawać, że zabawki interaktywne niewiele wnoszą w życie naszych pociech poza migającymi światełkami i ruchami, jednak zabawki interaktywne idealnie wpisują się w kanon rozwoju dzieci. W końcu dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę prawda?

 

Czego uczą zabawki interaktywne nasze dzieci? 

Dzięki takim zabawkom, dzieci biorą czynny udział w zabawie – dziecko podczas zabawy musi się zaangażować i coś nacisnąć, wcisnąć w odpowiedni otwór, czegoś posłuchać, przyciskać zgodnie z poleceniem, a czasem i zaśpiewać. Wszystko zależy jaką zabawkę wybierzemy.

Działają niemal na wszystkie zmysły, rozwijając słuch, wzrok, dotyk. Uczą dzieci logicznego myślenia, zasady przyczyna-skutek, reakcji na różne bodźce. Pozwalają poznać kolory, dźwięki, kształty, formy. 

Ze względu na swoje funkcje, taka zabawka musi być wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów oraz musi być bezpieczna dla naszych dzieci. 

 

Jaką zabawkę interaktywną wybrać?

Wbrew pozorom wybór nie jest taki prosty. Musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów: 

  • certyfikat CE - ma na celu potwierdzenie zgodności wyrobu z tak zwanymi przepisami zasadniczymi oraz z przepisami szczegółowymi wymaganymi w EU. Dotyczy to m.in. materiału czy wytrzymałości 
  • głośność zabawki - niektóre zabawki są naprawdę bardzo głośne, przez co mogą być niebezpieczne dla delikatnych bębenków naszych dzieci. 

 

Jakie zabawki polecamy? 

W zależności od wieku dziecka polecamy takie zabawki, które stymulują jego rozwój w czasie rzeczywistym. Poniżej podajemy przykłady dla polecanych zabawek od wieku niemowlęcego do 5 roku życia. 

Ten uroczy i milutki miś wchodzi w interakcje z dzieckiem za pomocą słodkich melodii, białego szumu oraz specjalnego metajęzyka, tworząc szczególne, łagodne chwile.

Zaprojektowany po to, aby stymulować rozwój czułości oraz percepcji słuchowej i sensorycznej podczas pierwszych miesięcy życia dziecka.

 

Twoje dziecko może uczyć się i samodzielnie bawić z edukacyjnym wózkiem szczeniaczka, pełnym wesołych funkcji, które będą cieszyć malucha na różnych etapach rozwoju dzięki technologii poziomy nauki.

Zabawa, która rozwija. Wczesna nauka: wesołe piosenki i wypowiedzi uczą dzieci liter, kolorów, liczenia i kształtów. Mała i duża motoryka: mnóstwo okazji do chwytania, obracania i naciskania elementów rozwija zręczność dziecka i koordynację rękaoko. Wzmacniana jest także duża motoryka w miarę jak dziecko przechodzi od zabawy na siedząco do chodzenia i ciągnięcia za sobą wózka. Samodzielne myślenie: nauka sortowania kształtów poprzez wkładanie ich w odpowiednie otwory metodą prób i błędów pomaga dziecku rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów.

 

  • dla dzieci od 12mStoliczek muzyczny to pomysł na ciekawą zabawę i doskonały sposób na zadbanie o prawidłowy rozwój dziecka.

Blat aktywizujący (po prostu stolik bez nóg) służy do zabawy siedzącemu dziecku. Mówi po polsku. Ma światełka, ruchome elementy, min. pociąg jadący po literkowych torach, przyciski o różnych kształtach i kolorach. Zapewnia dziecku wiele rozwijającej aktywności. Jeśli dołączymy do tego wielostronne walory edukacyjne, otrzymamy zabawkę idealną, której nie powinno zabraknąć w pokoiku naszego maluszka.

Co zyskuje Twoje dziecko:
- Stolik edukacyjny stymuluje rozwój wzrokowo-ruchowy i zachęca dziecko do aktywności.
- Ruchome elementy korzystnie wpływają na koordynację ruchową, zdolności poznawcze i myślenie przyczynowo- -skutkowe.
- W trakcie zabawy dziecko uczy się -poznaje nowe kształty, kolory, dźwięki.
- Czynności naciskania, popychania, przekręcania zwiększają precyzję ruchów rączki.
- Sygnały dźwiękowe i światełka stymulują słuch i wzrok dziecka.

Jaki jest stolik?
- Stabilny i wytrzymały.
- Wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia.
- Nie posiada ostrych krawędzi.
- Nogi stolika można łatwo zdemontować, dzięki czemu może się nim bawić siedzące dziecko
- Posiada dwie regulacje głośności.

 

  • Dla dzieci od 24mRobot E-Edu. Uczy maluszka zależności przyczynowo-skutkowych.

Robot stymuluje dziecięcą ciekawość. Ma wpływ na rozwój takich zmysłów jak wzrok, słuch, dotyk. 

 

  • Dla dzieci od 3 lat Piesek Figo Husky. Twoje dziecko chce prawdziwego pieska? Daj mu do zaopiekowania się najpierw interaktywnym pieskiem.

Piesek Figo wykonuje polecenia głosowe, 6 różnych komend: Siad, waruj, zatańcz, daj głos, zaśpiewaj, poproś. 

Piesek uczy opieki oraz odpowiedzialności. Rozwija kreatywność Twojego dziecka, które może ustalać plan działania. Karmienie o wyznaczonej porze, wychodzenie na spacer z pieskiem, zabawę z pieskiem. Świetna zabawa dla dzieci, a przede wszystkim ucząca. 

Taki piesek idealnie przygotuje Twoje dziecko do opieki nad prawdziwym pieskiem. Sprawdzi się też równie dobrze jako alternatywa dla prawdziwego pieska, gdy ten nie może zadomowić się w naszym domu.

 

  • Dla dzieci od 5 latRobot Super DOC wprowadzi dzieci w podstawy programowania kreatywnie, stopniowo i poprzez zabawę.

W pierwszym trybie robota można programować swobodnie lub przy użyciu kart sugerujących proste powiązania logiczne, zapewniających świetną, wciągającą zabawę dla dwójki graczy.

Robot Super DOC może również odgrywać cztery różne postaci. Robota można ubierać w kartonowe kostiumy, zamieniając go w smoka, czarodzieja, wróżkę lub rycerza. Każda z tych postaci ma odrębną osobowość i misję do wykonania.

Nowy model robota pomaga rozwijać u dzieci umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, pobudzając ich wyobraźnię i kreatywność.

 

Podsumowanie

Zabawki interaktywne bez wątpienia są nieodłącznym elementem w rozwoju naszych dzieci. Pomagają w szybszy sposób im się rozwijać, uczyć, zapamiętywać. Uczą kreatywnego myślenia oraz działają na emocje naszych dzieci. 

Jednak żadna zabawka, całkowicie nie zastąpi dziecku uwagi rodzica i należy o tym bezwzględnie pamiętać. 

W artykule podaliśmy tylko przykładowe propozycje, które mają na celu ułatwić wybór podczas dokonywaniu zakupów. Więcej zabawek można znaleźć tutaj.

 

 

 

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl